Nada

Nada Open 2002

Nada Open 2002

Öppen programmeringstävling på Nada

Alla intresserade kan anmäla ett lag till Nadas programmeringstävling. Även deltagare utanför KTH är varmt välkomna men antalet platser är begränsat.
Studenter på kursen 2D1458 deltar, men vi hoppas på flera andra lag bestående av teknologer, lärare, doktorander, studenter på andra högskolor m.fl.

Den som funderar på att gå kursen 2D1458 får här ett utmärkt tillfälle att prova hur det är att delta i en programmeringstävling.

Nyheter

Anmälan

Anmäl dig och ditt lag via epost till Mikael Goldmann (migo@kth.se). Skicka namn och epost-adress till lagmedlemmarna och ange vem som är lagkapten/kontaktperson.

När och var?

Tid: 6 december kl 1300-2000

Preliminärt schema
1300
Samling, regler och inloggning
1330 (ca)
Tävlingen startar
1830 (ca)
Tävlingen slut efter 5 h
1845 (ca)
Genomgång och eftersnack

Plats: Datorsalar på Nada (Spelhallen och Konsthallen).

Regler

Reglerna är väsentligen de som används vid ACMs tävlingar för undergraduate studenter. I huvudsak gäller följande:

Miljö

Arbetsstationer Sun Blade 100
JDK 1.4
gcc/g++ 2.95.3
emacs / xemacs / vim (har inte testat själv)

Preliminär deltagarlista

KMP
Per Austrin, D-00, Christer Stålstrand, D-00, Mikael Lagerkvist, D-00
Coredump
Jonatan Rydh, F-01, Jonas Sjöstrand, F-00, Tomas Oppelstrup, F-96
Ballons'R'us1 Fredrik Niemelä, D-00, David Rydh, F-99, Mattias de Zalenski, F-02
Codebreakers2
Gunnar Andersson, Lars Ivansson, Staffan Ulfberg
dumdan
Jakob Schönberg, F97, Eric Nordenstam, F99, Viktor Lundgren, F99
Coderunners3
Jimmy Mårdell, UmU, Marcus Westerlund, UmU,  Peter Hagervall, UmU 
Chokladmuffin
 Mikael Sterner, F01, Gunnar Kreitz, D01, Niklas Lundström, D00
Lag Holmén
Andreas Holmén, D99, Johanna Albinsson, D99, Jon Larsson, D00, Max Bennedich, I02
Lag Bernhardsson
Erik Bernhardsson, G3, Carl Nettelblad, G3, Joel Jonsson, G3
Sourcefish
Christian Häggström, UmU, Robert Ögren, UmU, Set Norman, UmU
Ung och dryg
Mikael Johansson, D02, Christian Avemark, D02, Ian Delahorne, D02
C Tech Andreas Björklund4, Erik Persson5, Mats Petter Pettersson5
Dress Code
Joe Lindström, LiU, Joakim Mjärdner, LiU, Mikael Klasson, LiU
Kollektivet
Karl-Johan Karlsson, LiU, Simon Elén, LiU, Marcus Eriksson, LiU
Kista Getto Backtrackers
Oskar Höjwall, Jonatan Berggren, Patrik Dallmann
LiTHe Code
Marcus Isaksson m fl
De unga arga
Alexander Baltatzis, Henrik Eriksson, Erik Forslin

1. Svenska mästare 2002

2. Se www.codebook.org

3. Svenska mästare 1999-2001


4. Svensk mästare 1998


5. 6:a NWERC 1999










^ Upp till Popup-kursen.


Sidansvarig: <migo@nada.kth.se>
Senast ändrad 8 december 2002
Tekniskt stöd: <webmaster@nada.kth.se>